800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Sklíčidla na soustruh
Izolační pouzdro
Výroba krytů
Vyřízení dotací na výtahy
Sanační omítky a nátěry fasády
5 nejnovějších nabídek
Pásová pila MEBAeco 335
Svařovcí zdroje NEOMIG - kompaktní
PLAZMOVÁ TECHNOLOGIE - Kjellberg
Ocelová lana
Evidence – Kontrola – Revize

Nejrychlejší spojení se světem průmyslové techniky - Problém zvaný PLM

15/03/2013

Zkratka označující životní cyklus výrobku -- Product Lifecycle Managemnent -je magickým zaklínadlem dodavatelů průmyslových systémů. Nabídka na trhu ješiroká, a zorientovat se v ní nemusí být jednoduchá záležitost. Navíc v řaděpřípadů je potřeba zajistit především kontinuitu dosud používaného řešení snovým, od něhož si zákazník slibuje zlepšení. Jak na to, aby se firma vyvarovala zklamání, jsme se zeptali Ing. Pavla Mareše, ředitele společnosti TD-IS, s.r.o.
Svět IT je značně dynamický a neustále se vyvíjí, zatímco podnikové systémy,včetně výrobních, jsou spíše konzervativní a kladou důraz na kontinuitu. Jak se s tím vyrovnávávývoj v IT, kde se prakticky stále objevuje něco nového, jak zajistit, aby tyto novinky šly zaintegrovat do již nastavených procesů, a má to vůbec smysl?Smysl to rozhodně má. Ano, věřím tomu, že majitel výrobní firmy musí mít pocit, že ho „ajťáci“neustále připravují o „zisk“, ale při rozumné investici do IT to tak není. Pravda, těžko se některé věci vysvětlují, kupříkladu co mi přinese migrace z MS OFFICE xx na xx+1,....ale o tom se asi nebavíme. Pokud se bavíme o informačních systémech, ty se rozhodně vyvíjejí a přináší uživatelům výraznou konkurenční výhodu. Podnik má „své procesy“ ale IT firma má zkušenosti zmnoho jiných projektů, a pokud to uchopí rozumně tak ví, které procesy má firma špatně a je třeba jí „vnutit dobro“ a které má naopak lepší než její konkurence a pak by dobrá IT firma měla býtschopna tento proces uchopit a zavést.
Na jedné straně jsou tu podnikové systémy řízení a informační systémy souvi sející se správou velkého objemu dat, na druhé výroba, konstrukční a vývojové práce operující s „živými“ proměnlivými prvky, které se musejí přizpůsobovat stále se měnícím novým podmínkám. Navzájem však spolu úzce souvisejí. Jak zajistit jejich optimální a spolehlivou spolupráci?
Ano, to je naprosto správná otázka. Zastávám názor, že „dobro je třeba vnucovat“ (viz má předchozí odpověď), ale právě tady jsem v silném rozporu s konkurencí, která dodává klasické informační systémy nazvané vznešeně ERP (Enterprise Resource Planning, jednoduše přeloženo plánování podnikových zdrojů). Strašně bych toužil spatřit jediné řešení založené čistě na tzv. ERP produktech, které skutečně plánuje všechny zdroje v podniku, ne materiál, ne výrobní kapacity, ale tak jak název říká - všechny zdroje. Upřímně řečeno, firma zvyklá implementovat finance a říkat tomu ERP absolutně nechápe, že finance jsou důležité, ale průmyslový podnik živí konstrukce, technologie, výroba, servis... a v řadě případů i skutečný výzkum a vývoj. Osobně pocházím z poměrně významného průmyslového podniku, kde jsem strávil 10 let a pochopil jsem, že skutečně základem úspěchu může být jen vývoj a inovace. Na tom průmyslový podnik stojí a padá. A proto jsem se také rozhodl nepreferovat ERP systémy ale PLM řešení. Řečeno v kostce: Bez ERP podnik dnes už těžko může být, a bez PLM těžko může být úspěšný.
Na co si dát pozor v oblasti správy dokumentů, zejména u výrobních firem které jsou závisléna využívání i důsledné archivaci velkého množství technické dokumentace? Kde jsou hlavní úskalí a jak je řešit? Na co si dát pozor? Hlavně na dodavatele... Ale teď vážně: Správa dokumentace, říkejme tomu DMS je dnes už prakticky nutností. Musím říci, že máme minimum zákazníků, kteří by měli jako platný papír a ne výkres s elektronickým podpisem. 
Více informycí k článku najdete zde

TD-IS, s.r.o.

Sladkovského 43
Plzeň
326 00

Kontaktní údaje

Tel.: +420 377 441 025
Mob.: +420 604 291 184
Fax: +420 373 730 303
E-mail:
Internet:

 

 

 


http://firmy.industry-eu.cz/td-is-sro

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU