800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Oprava komunikace
Kotel
Zateplení RD
Dodání obalů
Vertikální obráběcí centrum
5 nejnovějších nabídek
Bazény a zastřešení
Truhlářská výroba
Ložiska a hnací řemeny
Spojovací materiál, ocel nerez
Lisování tekutého kovu

Pravidla a zásady při stavbě úsporného domu

19/02/2013

Výstavba domu s nízkou energetickou náročností neznamená navýšení rozpočtu. Záleží na tom, aby se už projektant při vytváření celkové koncepce zaměřil na úspory energie. Pak lze ovlivnit výsledné energetické vlastnosti domu při respektování určitých technických pravidel.

Čím se liší vzhled nízkoenergetického domu od klasických členitých staveb?

Fasády jsou jednoduché a v tmavším barevném odstínu kvůli tomu, že pohlcují více sluneční energie.

Složitý není ani půdorys domu. Obvykle je to obdélník bez zbytečného členění.

dum_400_01

Dům budoucnosti je stavba s nízkou energetickou náročností díky využití inovačních stavebních materiálů. Vyrůstá v Českých Budějovicích a odpovídá dvoupodlažnímu rodinnému domu.

FOTO: HELUZ

Orientace delší strany domu je od východu na západ s tím, že na jižní straně jsou velká okna, na severu pak co nejmenší.

Střecha je většinou pultová se solárními kolektory. Potřebu energie pro vytápění snižuje střízlivý tvar domu, vnitřní uspořádání místností, vyloučení tepelných mostů i optimální prosklení a velikost oken. Důležitý je i výběr vhodného pozemku.

Výběr pozemku

Vhodný pozemek je napojený na inženýrské sítě, má příznivé klimatické podmínky, je orientovaný spíš na jižní svahy, má vyhovující tvar, nachází se v hustěji zastavěných lokalitách, nikoli ve volné krajině. Zalesněné okolí vytváří přirozenou ochranu proti větru.

Tvar, velikost a dispozice

Předpokladem energeticky úsporného domu je jednoduchý tvar bez arkýřů, zapuštěných lodžií, které zvětšují ochlazovanou plochu.

K dalším zásadám patří správné dispoziční řešení. Spočívá v tom, že vedlejší prostory, jako jsou koupelna, WC, garáž, chodby, schodiště, spíž, komora apod., umístěné na severní stranu, vytvářejí tepelně vyrovnávací zónu mezi interiérem a exteriérem. Jsou nenáročné na denní osvětlení, tedy na okna, a proto minimalizují tepelné ztráty.

dum1_400_01

Moderní vápenopískové zdicí prvky jsou vyrobené s vysokou přesností a umožňují tak tenkovrstvé lepení a spolu se suchou převazbou svislých spár systému pero-drážka zajišťují podstatně vyšší rychlost výstavby a významnou úsporu materiálů.

FOTO: KM BETA

Na jižní straně může být vyrovnávacím prostorem zimní zahrada nebo veranda, ale také obývák. V případě, že obývací zóna navazuje na zimní zahradu, bude nutné vyřešit větrání.

Jsou-li ostatní místnosti umístěny na zbývajících stranách, bereme v úvahu dobu, kdy je užíváme. Pro ložnici se např. hodí východní, severovýchodní nebo jihovýchodní strana. Ty zajistí ranní proslunění místnosti. Zato obývací prostory užíváme spíš odpoledne a večer, proto se osvědčila jižní, západní nebo jihozápadní strana.

Prosklené plochy

Prosklené plochy ve fasádě domu vybíráme podle jejich kvality a velikosti s ohledem na umístění vůči světovým stranám. Jejich plochu ovlivňují jak tepelné zisky, tak tepelné ztráty, ale i potřebné denní světlo.

dum2_400_01

 

Soběstačný dům Green Power potřebuje ke svému provozu jen energetické zdroje vytvořené samotným domem. Počítá s obnovitelnými zdroji energie (fotovoltaické články, sluneční kolektory, tepelná čerpadla), které budou schopny pokrýt energetické požadavky na vytápění a obývání budovy.

FOTO: FERMACELL

Nejvíce prosklených ploch je zpravidla na jižní straně domu, na východní a západní straně jich je méně. Celková plocha oken a ostatních prosklených prvků nemá přesahovat 25 % celkové obvodové konstrukce.

Vnější obálka domu

Tzv. obalové konstrukce tvoří obvodové zdi, střecha, okna a dveře. K těmto konstrukcím patří terasy, arkýře či zapuštěné balkóny. U nízkoenergetických domů se klade důraz na celistvost vnějších obvodových zdí s co nejmenším počtem tepelných mostů.

 

Více informací k článku najdete zde

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU