800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Přeprava D/Schwabach - CZ/Jičín
Gitterboxy
Výroba garážových vrat - poptávám prkna
Palety
Přeprava zboží
5 nejnovějších nabídek
Výkup rozbitých přepravek výměnou za nové bedny
Plastové odpady - výkup
Výrobní program
Historie firmy
WOODPROTECTOR

Registrační pokladny by mělo provázet snížení daní

13/03/2015

Zástupci Hospodářské komory ČR (HK ČR) se domnívají, že by měl stát se zavedením tzv. elektronické evidence tržeb poskytnout podnikatelům nějaký benefit, například snížení daňové zátěže. O tom, že by se majitelům a provozovatelům restaurací snížila DPH z 21 na 15 procent, uvažuje i ministr financí Andrej Babiš.

Babiš i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý to zmínili na odborné konferenci HK ČR k tématu elektronické evidence tržeb (EET). EET je pro současného ministra financí klíčovým tématem, zákon o evidenci chce do vlády předložit už v dubnu.

Podnikatelé budou muset tisknout papírové účtenky, ale především je posílat on-line do IT systému daňové správy. Ministerstvo financí chce pomocí tohoto systému bojovat proti daňovým únikům, živnostníci prý ročně nepřiznají až 150 miliard korun. Podle vlády by mohla EET vést k výběru až deseti miliard ročně navíc.

Dlouhý: Chorvatský model je nejlevnější

Ministr připouští, že termín zavedení projektu může být z 1. ledna 2016 posunut například až na začátek dubna 2016. V první fázi by se EET týkala pouze restaurací, stravovacích zařízení a hotelů. Později by tržby evidovali on-line podnikatelé z oblasti velkoobchodu a maloobchodu. Celkově by se tak projekt dotkl zhruba poloviny českých živnostníků.

Zavedení EET chápeme především jako pokus o narovnání konkurenčního prostředí, ve prospěch řádných podnikatelů, proti daňovým podvodníkům. Pokud tento základní cíl EET postupně nenaplní, nemá význam. Má-li však být EET zavedena, pak na základě vlastních praktických poznatků HK ČR preferuje chorvatský model, který je nejlevnější, s nejmenšími zásahy státu,“ řekl prezident HK ČR Dlouhý.

Babiš tvrdí, že zkušenosti z Chorvatska dokazují, že se po zavedení systému mnoha restauracím výrazně zvýšily tržby. Podle kritiků EET by ovšem mohla novinka způsobit i to, že část živnostníků své podnikání opustí. Podle šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka zde určité riziko existuje.

"Pokud ovšem ministerstvo financí přistoupí na naše návrhy: že se to nezavede do všech segmentů a ti nejmenší podnikatelé z toho budou vyjmuti. Dále, že to bude postupné zavádění; nebude to v kombinaci s doprovodným programem á la matějská pouť - tedy účtenková loterie, tak se domnívám, že bude úbytek podnikatelů naprosto minimální," uvedl Havlíček pro Českou televizi.

 

www.businessinfo.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU