banner
5 nejnovějších poptávek
Vestavba skladu
Poptávka - Mám zájem o strojní omítky
Poptávka - Výroba kuchyňské linky na míru
Poptávka - Výroba nábytku podle návrhu, výroba truhlář viz příloha
Poptávka - Zemní práce na pozemku
5 nejnovějších nabídek
Mokré lakování
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS
Frézky nástrojářské - FNGP 40 CNC, výrobce INTOS
Soustruhy CNC - Masturn 50 CNC, výrobce MAS
Lisy hydraulické - P6381, výrobce Stanko SSSR

Vyšla dvousetkorunová stříbrná mince připomínající 20 let české měny

20/02/2013

Česká mincovna začala v únoru prodávat stříbrné pamětní mince s nominální hodnotou 200 Kč, které emituje Česká národní banka. Mince oslavující významné výročí našeho státu je první emisí z celkem pěti dvousetkorunových mincí, které vychází v letošním roce. Mince jsou k dostání ve dvou provedeních – standard (505 Kč) a proof, tedy ražené ručně leštěným razidlem (615 Kč).

Výtvarný návrh averzní i reverzní strany pamětní stříbrné mince vytvořil pro ČNB akademický sochař Vladimír Oppl, který patří mezi přední spolupracovníky České mincovny, kde se mince razí. „Mou první mincí, raženou v Jablonci nad Nisou, byla vlastně oběžná dvacetikoruna a padesátihaléř. Začal jsem tedy spolupracovat s mincovnou, jakmile se narodila,“ upřesnil Vladimír Oppl. Na rubu mince je zpodobněn motiv českého lva s uvedením hodnoty 200 Kč a nápisem Česká republika. Líc mince zdobí silueta budovy banky s vystupujícím reliéfem jednokorunové mince a s textem 20 let ČNB a české měny.

Česká měna vznikla 8. února roku 1993 po lednovém rozdělení bývalého Československa. Česká mincovna naši měnu razí již 20 let, přičemž první mince byly z důvodu nutnosti rychlého uvedení do oběhu vyrobeny v Německu (10, 20 a 50 haléřů, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč) a v Kanadě (1 Kč, 2 Kč a 5 Kč). „Tyto mince ještě obíhají – při pozorném pohledu najdete na lícní straně s českým lvem pod jeho tlapou javorový lístek (kanadská ražba) nebo hradební věž (německá ražba),“ uvedl Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny. Již v roce 1993 však začali v Jablonci nad Nisou razit drobné haléřové mince a v roce 1995 Česká mincovna kompletně dovršila proces převzetí ražby všeho českého kovového oběživa.

Velkým úspěchem pro české oběživo bylo ocenění padesátikoruny jako nejkrásnější oběžné mince roku 1993. Tuto prestižní cenu uděluje každoročně časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publications, ocenění má velkou tradici a uděluje se dodnes.

Významným mezníkem v historii naší měny bylo stažení desetníků, dvacetníků a později i padesátníků z oběhu. Česká mincovna haléře za přísných bezpečnostních podmínek tzv. denominovala. „Toto znehodnocení proběhlo tak, že mince prošly válcem speciálního stroje, který na mincích zanechal silné vrypy a tím je znehodnotil,“ doplnil Surdy.

Více informací naleznete na www.ceskamincovna.cz.

***

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky

 

 

 

mince_443

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU