banner
5 nejnovějších poptávek
Pálení dílů
Dodávka ohraňovacího lisu
Výroba jednoúčelového zařízení
Kovovýroba, svařování
Zhotovení podlahy, malířských a zednických prací v domě
5 nejnovějších nabídek
PVB materiál
Nivelační tlumící prvky a silentbloky
Brusivo SIA
Rohože ze sekaných skelných vláken – CSM – chopped strand mats
Gumárenská výroba, recyklace pryže a plastů

Jak vybrat vhodnou tabuli nebo nástěnku

09/05/2017

Jak vybrat tabuli nebo nástěnku

Jaký zvolit povrch?

U povrchu tabule nebo nástěnky je volba poměrně jednoduchá, buďto budeme chtít povrch magnetický a vhodný pro používání mazatelného fixu nebo budeme chtít nemagnetický povrch a v tomto případě už se bude spíše jednat o nástěnku.

Magnetické tabule

Mívají keramický nebo lakovaný povrch, vizuálně se od sebe v podstatě neliší a obě jsou vhodně pro psaní fixem. Samozřejmě využíváme fixy, které jsou určeny na bílé tabule.

Lakované tabule

Mají magnetický plech, který je na přední vrstvě pokryt emailovou vrstvou. Jsou vhodné spíše pro příležitostné využití, protože jejich povrch není natolik odolný. Jejich časté využívání může vést ke snížení odolnosti povrchu, ten je pak náchylný k zanechávání šmouh a zbytků popisovačů. Jsou vhodnější třeba do čekáren a prostor, kde je nebudeme několikrát denně mazat.

Keramické tabule

Opět jde o magnetický plech, na který je tentokrát nanesena keramická vrstva. Ta se vyznačuje výbornou životností. Její mechanická i chemická odolnost je na velmi vysoké úrovni. Tabule tak snesou velmi intenzivní používání a časté mazání ve školách, přednáškových místnostech nebo školicích střediscích.

Nemagnetické tabule a nástěnky

Zde můžeme volit zejména z přírodnějších materiálů, jako jsou korek nebo textil. Nejsou určeny pro popisování fixem, ale dokumenty se k nim připínají pomocí připínáčků nebo špendlíků. Jsou často využívané ve společných místnostech pro prezentaci různých tiskovin nebo upozornění. Bývají také součástí dětských pokojů, kde slouží pro připínání pohledů, fotek nebo diplomů.

(Zelené) tabule pro popis křídou

Klasické jednoduché tabule se zeleným lakovaným povrchem. Píše se na ně křídou a mažou se vlhkým hadříkem, případně houbou. Jsou určeny zejména do škol a školek, případně do dětských pokojů.

Existují i tabule pro specifické využití?

Ano, kromě čistých tabulí, ať už magnetických nebo nemagnetických existují i tabule, které se hodí pro specifickou funkci.

Plánovací a docházkové tabule

Jsou vhodné, jak už z názvu vyplývá, pro plánování (práce na projektech, plánování akcí) nebo pro záznam docházky. K dostání jsou s plánem týdenním, měsíčním nebo ročním.

Tabule s rastrem

Jedná se standardní magnetickou tabuli, na které je natištěn rastr (většinou 2 x 2 cm). Využití naleznou všude tam, kde je potřeba zvýšená přesnost, například při výuce geometrie ve školách.

Tabule s notovou osnovou

Magnetické tabule s natištěnou notovou osnovou, uplatní se v hodinách hudební výchovy a při výuce hudební teorie na konzervatořích.

Kombinované tabule

Jedna polovina tabule je korková, druhá magnetická; tím nabízí všestrannější využití.

Korkové tabule s magnetickou sítí

Pro upevnění dokumentů umožňuje nejen využití špendlíků, ale také magnetů. Dokumenty, které by neměly být poškozeny je tedy bezpečně možno připevnit magnetem.

Triptychové tabule

Tabule se dvěma otočnými křídly nabízejí velkou popisovou plochu, obě křídla jsou oboustranná. Vhodné do škol a školicích center.

Jaký zvolit rozměr tabule nebo nástěnky?

Tato volba je zcela individuální a měla by být podřízena místu, ve kterém bude tabule nebo nástěnka umístěna. Je důležité zvážit jak velká je například přednášková místnost nebo kancelář, kde se bude tabule nacházet. Měla by poskytovat dostatek místa pro všechny potřebné informace, v přednáškových místnostech by měla být dobře viditelná.

Je důležitý rám?

Pokud se bude jednat o tabule magnetické, ty jsou v drtivě většině případů opatřeny hliníkovým rámem, který se snadno udržuje a hodí se do každých prostor. U magnetických tabulí by měla být samozřejmostí odkládací polička na fixy. Textilní nebo korkové nástěnky mívají většinou klasický dřevěný rám.

Existují i mobilní tabule?

Ano, existují. Tabule je upevněna na speciální většinou pojízdné konstrukci. Díky tomu, že se tabule dá na své konstrukci otáčet a je oboustranná, je často označována jako revolverová. Bývají vybaveny magnetickými i zelenými povrchy.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU