banner
5 nejnovějších poptávek
Obráběné díly, výroba dle výkresové dokumentace
Hydraulický vstřikovací lis na plasty
Hutní materiály
Zámečnické práce
Uskladnění bio lupiny, loupání lupiny, 50 tun
5 nejnovějších nabídek
LDPE regranulát - různé odstíny
Nákladní automobil skříňový
Konvenční frézování
Kompletní regranulační linka na prodej
MELEN 100 PE-100 (DIBT), polyetylen 100 vhodné pro tlakové nádoby

Oleje a vosky v povrchové úpravě dřeva

15/10/2016

 

acolor_150

 

Používání olejů a vosků k povrchové úpravě dřeva a nejen dřeva je velmi staré, a je jedině dobře, že se tyto materiály opětovně začaly ve zvýšené míře užívat. Dřevo a olej nebo vosk k sobě neodmyslitelně patří. Každý řemeslník si kdysi vyráběl směsi olejů a vosků sám podle svých osvědčených receptur. Posledních zhruba sto let se však vyrábějí oleje a vosky pro povrchovou úpravu dřeva i průmyslově, a výrobci nábytku, podlahovin a jiných dřevěných produktů tak mají k dispozici materiály, které mají stabilizované vlastnosti a kvalitu.

Suroviny pro výrobu olejů a vosků se prakticky s léty nemění a používají se ty osvědčené, např. Carnabua, Candelila, kalafuna, včelí vosk (většinou od afrických včel), lněný olej, sójový olej a olej z různých semen rostlin z celého světa. Problémem zůstává do určité míry rozdílnost v kvalitě surovin, neboť ta se liší nejenom podle oblasti, ale i podle daného roku. Počasí si prostě dělá co chce. Tato situace vedla vývoj ke kombinaci různých druhů vosků a i ke kombinaci s parafiny nebo si přímo vynutila používání esterů lněných olejů nebo uretanizovaných olejů. Důvodem je dosažení standardních vlastností a vyloučení nahodilosti.

Vosky a oleje  se vyrábějí s různými odolnostmi. Volba použití oleje nebo vosku záleží pouze na našich požadavcích. Existují oleje a vosky s vysokými odolnostmi proti otěru a vodě, ale i s vysokou cenou, na straně druhé jsou vosky a oleje s nižšími odolnostmi a s podstatně nižší cenou. Jejich volba závisí pouze na spotřebiteli a na tom, zda dokáže výrobci nebo prodejci vysvětlit svoje požadavky.

 

nater_348

 

Více informací k článku najdete zde

 

ACOLOR s.r.o.

Semovická 498
Bystřice u Benešova
257 51
Česká republika

Tel.: +420 317 793 437
Fax: +420 317 729 160
E-mail:
Internet:

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU