banner
5 nejnovějších poptávek
Pálení dílů
Dodávka ohraňovacího lisu
Výroba jednoúčelového zařízení
Kovovýroba, svařování
Zhotovení podlahy, malířských a zednických prací v domě
5 nejnovějších nabídek
PVB materiál
Nivelační tlumící prvky a silentbloky
Brusivo SIA
Rohože ze sekaných skelných vláken – CSM – chopped strand mats
Gumárenská výroba, recyklace pryže a plastů

Opravitelnost a obnovitelnost venkovních nátěrů dřeva

14/05/2017

 

acolor_150

 

Ve spolupráci s firmou Avalo bvba z Belgie a firmou CaryaWood s.r.o. jsme vyvinuli nový typ náterové hmoty vycházející z prírodních obnovitelných surovin, který je urcen hlavne na dokoncování drevených fasád a drevených konstrukcí z cedru, jak však vyplyne ze zkoušky je vhodný i pro jiné tuzemské dreviny napr. smrk, borovice a modrín.
Hlavní myšlenka, jenž provázela více jak rocní vývoj , který byl pak zakoncen úspešnými zkouškami podle CSN EN ISO 11507- Expozice náteru umelému zvetrávání – Expozice
fluorescencnímu UV a vode, byla, co nejjednodušší zpracování a hlavne lehká opravitelnost a obnovitelnost povrchu po skoncení životnosti. Celá zkouška pak byla porovnána se soubežne vyvinutým vodoureditelným materiálem s UV absorbérem a nano cásticemi oxidu zinecnatého tzv.nano technologií.
Na našem trhu je do exteriéru pomerne velké množství náterových hmot od ruzných výrobcu a pred casem se objevily náterové hmoty s pridanými nano cásticemi vetšinou zase oxidu zinecnatého , který funguje jako UV filtr. Problémem techto hmot je , že jsou vhodné pouze pro svetlé dreviny , musí se zcela stejnomerne nanést , doporucení výrobce je hmotu nastríkat nejlépe ve stríkacím automatu, a po skoncení životnosti cca 10 let se pak musí plocha obrousit a znovu dokoncit.

Tímto smerem jsme jít nechteli, a proto jsme se podíleli na vývoji zcela nové náterové hmoty, která splnuje požadavky hlavne budoucnosti a splnuje i naši myšlenku zcela jednoduché zpracovatelnosti , opravitelnosti a obnovitelnosti povrchu bez nutnosti prebrušovat plochu po skoncení životnosti náteru. Tyto požadavky na náterové hmoty vyplývají hlavne od zákazníku, kterí mají již dlouhodobejší zkušenosti .Tato nová náterová hmota je v zásade olej, který se vsakuje hluboko do dreva a je jemne transparentne tónován. Presné složení je patentove chráneno a je predmetem výrobního tajemství. Mužu pouze prozradit, že inspirace pochází z Finska.


Celá zkouška se podle normy CSN EN ISO 11507 sestává z cyklu 4 hodiny UV zárení pri 60°C a 4 hodiny kondenzace vody pri 50°C, potom se cyklus opakuje do celkové délky 1000 hodin, což odpovídá zhruba 5 letum extrémním prostredí jižní nebo jihozápadní strany. Byla použita dávka UV zárení z lampy UV-B-313 a kondenzace vody byla vytvorena na rozhraní teplého vodními parami nasyceného vzduchu za soucasného ochlazování zadní strany vzorku. Zkouška byla provedena od listopadu 2009 do ledna 2010.

 

nater_461

 

Více informací k článku najdete zde

ACOLOR s.r.o.

Semovická 498
Bystřice u Benešova
257 51
Česká republika

Tel.: +420 317 793 437
Fax: +420 317 729 160
E-mail:
Internet:

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU