banner
5 nejnovějších poptávek
Vykupujeme tvrdé PVC, trubky, profily, lišty...
PP natur pro vstřikování
Renovace bytových jednotek
Zhotovení zednických prací
Kovoobrábění dílů dle přílohy
5 nejnovějších nabídek
Prodám vstřikovací lis Zhafir Zeres II ZE1200/430 B ElecktricHybrid
Třífázový frekvenční měnič GD10-0R7G-S4-B GD10
PC vytlačovací - čirá
HDPE vstřikovací
ODPADOVÉ PYTLE SE SLEVOU AŽ 40% !!

Podhledové konstrukce pro prostory se zvýšenou vlhkostí

05/04/2017

 

amf_223

 

Dost často je možné se setkat při porovnání technických parametrů dodávaných materiálů s argumentem, který je uváděn jako velká přednost: desky mají 100% odolnost vlhkosti. Velmi často je tato hodnota pravdivá a je možno ji dokázat přímým namočením materiálu do nádoby s vodou, přitom na deskách se žádné poškození neprojeví. Přitom se (určitě neúmyslně) opomíjí dost základní problém - má tyto vlastnosti i kovová nosná konstrukce. Pokud ano - do jaké míry. Pokud ne, co s tím?
       Použití podhledů v klasických kancelářských nebo provozních prostorech nepřináší z hlediska nebezpečí vzniku koroze zásadní problémy. Pokud provozní hodnoty vlhkosti nepřesáhnou 70% (a to je skutečně nejběžnější hodnota), není potřeba hledat speciální řešení ani pro volbu materiálu desek, ani pro konstrukci. Pokud se už vyskytne možnost přechodného výskytu zvýšené vlhkosti (např. v kuchyních, šatnách a pod.), je často voleným řešením nucené odvětrávání mezistropního prostoru, odvádějící případný vlhký vzduch mimo kritický prostor.
        Zvláštním případem je návrh podhledových konstrukcí nad bazény. Zvlášť v balneologických provozech, kde se používají přírodní minerální vody, je nutno počítat s vyšší agresivitou prostředí než je obvyklé. Z naší zkušenosti zatím vyplývá, že žádný s výrobců nosných prvků používaných v podhledových konstrukcí není ochoten poskytovat na vyráběné nosné prvky delší záruku než 1 rok. Možná udivující, ale přesto nutnou připomínku si neodpustíme : samozřejmě je nutno chránit nejen nosné profily, ale i závěsné prvky. Pokud dochází ke zřícení takovýchto konstrukcí, bývá většinou příčinou koroze kotvících a závěsných prvků. V poslední době došlo k několika nepříjemným událostem tohoto typu (naštěstí ne s podhledy AMF) jak v sousedním Německu, tak i v Maďarsku, přirozeným důsledkem je potom větší ostražitost a kontrola ze strany stavebních úřadů.

          Pokud mají být instalovány podhledy v agresivním prostředí se zvýšenou vlhkostí, doporučujeme :

-  zabezpečit dostatečnou cirkulaci vzduchu v prostoru nad podhledem tak, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti na kovových dílech nosné konstrukce
-   řešit tepelnou izolaci a umístění parotěsné zábrany tak, aby nevznikaly tepelné mosty a kondenzát nestékal na konstrukci podhledu
-  použít kovovou konstrukci podhledu se zvýšenou ochranou proti korozi; tato konstrukce je ošetřena dvojnásobným nástřikem protikorozní barvy, součástí systému jsou i nerezové závitové tyče a nerezové příslušenství
-    zvolit vhodné podhledové desky s odolností vlhkosti alespoň 90%
-    zakotvit do smlouvy o provedení díla provádění pravidelné optické kontroly stavu konstrukce každý rok (vyhodnocení poškození korozí, výměna zkorodovaných dílů) a pravidelné revize každé 3 roky (fyzická kontrola pevnosti konstrukce a náhrada vadných součástí); kontroly by měla provádět zaškolená montážní firma a o každé kontrole by měl být sepsán protokol se seznamem závad a jejich řešením.

         Možná výše uvedená doporučení budou brána jako přepjatá a zbytečná, zkušenosti poslední doby ale ukazují, že jsou oprávněná a osvědčená.

 

Knauf AMF s r.o.

Chlumčanského 5
Praha 8
180 00
Česká republika

Tel.: +420 266 790 131
Mob.: +420 602 227 613, 602 650 938
Fax: +420 222 246 981
E-mail:
Internet:

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU