banner
5 nejnovějších poptávek
Soustružení dílů
Malířské práce
Obrábění dílů
Poptáváme vložky hadicového ventilu
CNC obrábění dílů
5 nejnovějších nabídek
ASV 7-SET - „Kapesní“ akumulátorový šroubovák
Frekvenční měnič GD10-1R5G-S2-B; 1x230VAC; 1,5kW/ výstup 7,5A, 3x230VAC
Proces galvanického zinkování a následná pasivace povrchu
CNC obrábění
Zařízení BPS-12.250AV-DC-v17 pro odporové svařování rovinných svařenců

Proč je komín s betonových tvárnic nebezpečný?

16/02/2017

 

tuma_269

 

Betonové tvárnice jsou samo o sobě studené. Studený komín znamená tvorbu dehtu a kondenzátu který je v komíně nežádoucí a nebezpečný! Každý komín je třeba co nejdříve zahřát na provozní teplotu čím ...
 

 

zamezíme tvorbě kondenzátu mezi šamotovou vložkou a komínovým pláštěm. Tloušťka a kvalita komínové izolace zde hraje velmi významnou roli. Čím je izolace silnější a kvalitnější tím lépe nám izoluje komín od studeného venkovního prostředí. Mezní teplota tání se tepelné izolace by měla být min.1000 ° C.

 

Betonový komínový plášť a tenká vrstva komínové izolace je základem pro vznik kondenzátu a podchlazení komínového systému. Komíny o vyšší stavební výšce, které zejména o průměru šamotu o200 mm mají většinou tenkou vrstvu izolace mají všechny předpoklady ke vzniku kondenzátu a dehtu v komínovém tělese. Kvalitní kamna, kotel, krb s vysokou účinností má většinou na výstupu do komína nízkou teplotu. Takový spotřebič nedokáže komín dostatečně prohřát a vzniká nežádoucí efekt kondenz. Betonová tvárnice - komínový plášť z čistého betonu je vynikajícím tepelným mostem který vede chlad ke komínové vložce a rozdíl teplot způsobuje kondenz na povrchu vložky. Po vícenásobném promrznutí vložky nasáklé kondenzátem dochází k její destrukci, praskání a zkrácení její celkové životnosti. Dehet nemá problém přes potrhanou vložku přesedat přes komínový plášť na povrch interiéru i exteriéru komínového tělesa a vytvářet komínové mapy. Kondenz a nepříjemně zapáchající dehet je cítit i v spotřebiči, v kamnech, v krbu i v místnosti ve které je spotřebič. Dehet se dokáže vstřebat do komínové vložky a způsobovat dlouhodobě nepříjemný zápach, který již nelze odstranit .. Po vytvoření dehtové skořápky a stékání dehtu do pece se časem může tato v komíně vznítit a způsobit vyhoření komínového tělesa. V každém případě vyhoření dehtu v komínovém tělese je velmi nebezpečné. Při delším hoření šamotovou vložku zvykne poškodit natolik, že další používání komínu není možné. Vyhoření sazí a dehtu v komínovém tělese je jevem výjimečným a nebezpečným, protože vysoká povrchová teplota komínového tělesa při hoření může způsobit vznícení hořlavých předmětů v blízkosti komínového tělesa a současně poškodit komínový systém. To je důvodem, aby prevencí pravidelného čištění a vhodného technického řešení jsme zabránili případnému vyhoření sazí a dehtu v komínovém tělese.

 

Betonové tvárnice nejsou vhodným materiálem pro opláštění komínu. Je to materiál pro bednící tvárnice, šalovací tvárnice vhodné pro zdicí systémy a ne komíny!

Komíny pro bezpečné a dlouhodobé kvalitní spalování používají lehčené tvárnice které jsou izolovány směsí Liaporu a keramzitu. Je to směs s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi níž granulát je vypálen při vysokých teplotách a je ve správném poměru dimenzován při výrobě komínového pláště.

Z uvedených důvodů je na místě položit si otázku zda levný betonový komín s pocitem zápachu dehtu v bytě je pro Vás to pravé ořechové?

Komíny TUMA THERM a TUMA FOLK používají lehčené izolované keramzitová pláště, které optimalizují vznik nežádoucích jmenovaných komínových efektů.

 komin_331

 

TUMA INVEST, spol. s r.o.

Útulná 507/15
Praha 10
108 00
Česká republika

Mob.: +420 739 033 548
E-mail:
Internet:

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU