banner
5 nejnovějších poptávek
Stavební práce
Visutá terasa
Stavební úpravy
Stavební úpravy
Rotační tabletovací lis
5 nejnovějších nabídek
Váš tryskací stroj nepracuje správně?
Mokré lakování
PC vytlačovací - čirá - 20 t.
HDPE vstřikovací , MFI 5-7 40 t tříděno na jednotlivé barvy
Frézky nástrojářské - FN 32, výrobce TOS

Vodní pumpy od společnosti AWAC, spol. s r.o.

16/03/2019

 

 

Řezání vodním paprskem

Princip dělení materiálů vodním paprskem je založen na intenzivním hydroerozivním účinku úzkého vodního proudu s velkou rychlostí proudění vodního média, které je stisknuto na výstupu z řezací trysky na tlak několik tisíc barů. Pro zlepšení účinku řezání, zejména při řezání kovových materiálů, se do vodního média přidává v práškové formě abraziva (korund apod.).

V oblasti řezání vodním paprskem spolupracujeme s firmami:

 

 

Co je to vodní paprsek

Proces řezání vodním paprskem funguje na stejném principu jako vodní eroze, kterou můžeme vidět v přírodě - jen řádově zrychlená a koncentrovaná. Voda dopadající na povrch materiálu z něj dokáže uvolnit částečky, které následně odplaví. Tento efekt ještě umocňují příměsi ve vodě, ať už se jedná o dříve uvolněný materiál nebo přidanou brusnou - abrazivní látku.

Řezacím "nástrojem" je tedy vysoce energický paprsek vody, čili tenký proud vody s vysokým tlakem (až 400 MPa) a s vysokou rychlostí (až čtyřnásobek rychlosti zvuku). Tato technologie se nazývá hydroerozivní dělení materiálu; při použití brusiva mluvíme o hydroabrazivním dělení. Směs vody a abraziva, které napomáhá procesu řezání, se používá při opracování tvrdých a houževnatých materiálů. Jako abrazivní materiál se používají například přírodní materiály - určité typy písku, přírodní granát, korund, olivín; ocel ve formě granulátu nebo drtě; skleněné a keramické kuličky ale i plastová abraziva či oxid hlinitý.

Využití vodního paprsku

Řezání vodním paprskem se často používá při výrobě částí strojů a jiných zařízení. Našlo si uplatnění v mnoha oblastech průmyslu od hornictví po letectví. Jelikož se vodní paprsek dá snadno regulovat, může se používat na řezání různých typů materiálů, od rybích "prstů" po titan ve velkém rozsahu tlouštěk. Je jen málo materiálů, které se nedají vodním paprskem rozřezat; jedním z nich je bezpečnostní tvrzené sklo, které se při řezání roztříští bez ohledu na použitou technologii.

Výhody vodního paprsku

Nejdůležitější výhodou řezání vodním paprskem je fakt, že nevytváří tepelně ovlivněnou zónu materiálu, takže neovlivňuje vnitřní strukturu materiálu a související vlastnosti. Díky studenému řezu je například touto metodou možné řezat tepelně citlivé materiály jako dřevo, termoplasty, lamináty apod. Dokáže dělit i vícevrstvé materiály. Minimální silové působení paprsku na řezaný materiál nezpůsobuje mikrotrhliny. Je to technologie přátelská k životnímu prostředí, při řezání nevznikají žádné škodlivé zplodiny. Zároveň umožňuje efektivní využití materiálu, jelikož šířka řezu se pohybuje mezi 0,1 až 1,5 mm a mezi jednotlivými vyřezanými částmi stačí nechat mezeru širokou jen několik milimetrů.

 

AWAC, spol. s r.o.

V Chotejně 1

Praha 10 - Hostivař

102 00

Česká republika

 

Tel.:+420 272 019 571

Fax: +420 272 019 572

E-mail: awac@awac.cz

Internet: www.awac.cz

https://www.industry-eu.cz/firmy/awac-spol-s-r-o

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU