Na trhu se objevila lokální topidla, jejichž základem je revoluční technologická novinka: tepelné zářiče z wolframového vlákna a z pozlaceného křemenného skla. Mají stejný tepelný efekt na ozářené předměty jako sluneční paprsky. Jejich uplatnění sahá od koupelen a domácností, přes průmyslové a skladové haly, až po restaurační předzahrádky, či historické objekty a kostely. Oproti propan-butanovým sálačům vykazují minimálně o třetinu nižší provozní náklady. Poskytovanou tepelnou pohodu neovlivňuje průvan, ani velikost, či výška prostoru, kde jsou instalovány. Tepelný zdroj dosahuje teplot až 2 600 0 C. Plný výkon je k dispozici ihned po zapnutí.
V nových sálačích se používají zdroje Philips HeLen s elektricky žhaveným wolframovým vláknem v trubici z křemenného skla. Vlákno rozžhavené na teplotu 2 600 °C vyzařuje maximálně v blízké infračervené oblasti s vlnovou délkou okolo 1000 μm. Viditelné světlo je zhruba 400-800 μm. Ke zlepšení účinnosti zářičů je použito hned několik celosvětově chráněných patentů. Vnitřek trubice z křemenného skla je pokryt speciální zlatou vrstvou. Ta zvyšuje výkon a trvanlivost. Účinnost vyzařování v infračervené oblasti dosahuje 96-98 %. Topidlo vydrží až 7 000 hodin, a to bez znatelného snižování účinnosti zářiče s jeho stárnutím. Originální trubice Philips HeLeN s parabolickými reflektory představují zcela nový technologický skok: „Pro uživatele jsou důležité dvě věci: získaná tepelná pohoda a množství uspořené energie. V obou jsou quartzové lampy absolutní špičkou,“ konstatuje generální ředitel Able Electric Ing. Ivo Borovec.
Quartzové topidlo neohřívá vzduch. Pouze předměty, nebo osoby, jež se nacházejí v prostoru sálání. Vzduch se ohřívá až druhotně od nich. U tohoto typu ohřevu není třeba předtápět prostor. Účinek je okamžitý po zapnutí. Vzhledem k bodovému charakteru záření lze s pomocí těchto sálačů snadno dosáhnout zónového vytápění, kdy se ohřívá jen relativně malá část prostoru. Tepelná pohoda je přesně směrována a nevytápí se zbytečně prostor, kde nikdo není a nepřetápí se ani vzduch pod střechou. Při vytápění průmyslových objektů, jako jsou výrobní a skladové haly, je sálavé vytápění jednoznačně levnější, než teplovzdušné. Elektrické quartzové infrazářiče lze použít také jen ve vybraných zónách. Zásadním faktorem je výška stropu a třeba i četnost otevírání haly. Čím je prostor vyšší, tím úsporněji sálavé vytápění vychází, kupř. v porovnání s teplovzdušným.
Šíření infračerveného záření quartzových lamp je velmi podobné šíření světla. K jeho usměrnění lze použít jednoduché parabolické kovové reflektory (hliník). Většina stavebních materiálů má v této oblasti koeficient pohltivosti 80-90 %. Pohltí tedy většinu dopadajícího záření a stěny (příp. podlaha) se přímo ohřívají dopadajícím zářením. Toto záření je velmi účinně pohlcováno i lidským tělem. U sálavého vytápění činí rozdíl teplot mezi stropem a podlahou maximálně 3 °C. V případě zónového vytápění lze při vytápění hal uspořit až 80 % nákladů. Doba náběhu quartzového topidla na plný výkon i doba jejich doběhu při vypnutí se pohybuje v řádu několika sekund. Jsou tedy prakticky bez setrvačnosti a schopny okamžitě po zapnutí přejít na plný topný výkon.
Jednotlivé křemenné zářiče jsou lehké a při změně dispozice místnosti jsou snadno přemístitelné. Zářiče do 3 kW je možné napájet z běžné zásuvky jednofázové elektrické instalace. Minimální výška, ve které je možné umístit křemenné zářiče, je v závislosti na výkonové variantě již od 1,8 m výšky.

www.techtydenik.cz
|